مهمترین دلایل ریزش مو در زنان و چگونگی درمان 2

مهمترین دلایل ریزش مو در زنان و چگونگی درمان

موها اغلب در شکل گیری هویت زنان نقش اساسی ایفا می کنند ، بنابراین جای تعجب ندارد که ریزش مو در زنان می تواند تأثیر عمده ای بر عزت نفس ، خلق و خو و اعتماد به نفس داشته باشد. به گفته آنا دروسو ، متخصص پوست و مو ، و عضو هیئت علمی DermSurgery ، در هوستون ، تگزاس ، ریزش مو در زنان حتی می تواند منجر به افزایش استرس ، اضطراب و افسردگی بالینی شود.

بنابراین ما با چندین متخصص در رابطه با شایع ترین دلایل ریزش مو در زنان و نحوه درمان آنها صحبت کردیم و آنان اینگونه برای ما توضیح دادند.

مثل همیشه قبل از خود تشخیصی با هر یک از دلایل یا شرایط زیر با پزشک خود مشورت کنید.

ابتدا ، چرخه رشد موهای خود را بشناسید

چرخه موی سالم همه از یک الگوی مشابه پیروی می کند: مرحله رشد موی مو (آناژن) 3-5 سال به طول می انجامد ، به دنبال آن یک دوره انتقال 10 روزه (کاتاژن) و سرانجام فاز تلوژن ، که در آن ریزش موها و فولیکول ها ریزش می کنند. سپس فولیکول سه ماه قبل از تکرار کل چرخه غیرفعال می شود.

برخی از افراد ریزش مو را با سرعتی سریعتر از حد معمول (تلوژن افلوویوم) تجربه می کنند که یک دوره طولانی مدت (و معمولاً ناگهانی) ریزش مو است. آنابل کینگزلی ، متخصص آسیب شناسی ، عضو دانشیار انستیتوی تریکولوژیست ها و رئیس نام تجاری در فیلیپ گفت: “Telogen effluvium نوعی واکنش در ریزش مو است که به دلیل نوعی اختلال درونی ایجاد می شود ، یعنی عدم توانایی های تغذیه ای ، بیماری ، جراحی یا هایپو / پرکاری تیروئید.”

ریزش مو در زنان

کینگزلی توضیح می دهدکه ریزش مو ، نازک شدن و موارد مشابه در هنگام مختل شدن چرخه طبیعی مو رخ می دهد. که می تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیافتد ، بعضی از اینها هم برای زنان و هم برای مردان متداول است و برخی دیگر به ویژه در زنان بیشتر است. آکادمی پوست و موی آمریکا ریزش موی طبیعی را 50 تا 100 رشته در روز تعریف می کند ، بنابراین هر چیزی بیشتر از مقدار معمول شما می تواند دلیلی برای مراجعه به پزشک باشد.

دروسو گفت: ریزش مو به دلیل هورمون ها ، استرس ، آهن و دلایل مرتبط با رژیم غذایی به طور کلی قابل برگشت است. برگرداندن ریزش مو با علل ارثی یا موارد نادر التهابی سخت تر است. پس از اولین بار با دیدن یک بیمار ، کینگزلی ابتدا آزمایش خون را برای بررسی نواقص احتمالی هورمونی یا تغذیه ای انجام می دهد.

دلایل ریزش مو در زنان

هورمون ها

هورمون ها می توانند پوست ما را خراب کنند و متأسفانه همین امر در مورد موهای ما نیز صدق می کند.

به گفته روی استولر ، یک جراح دارای مجوز از هیئت مدیره و بنیانگذار کاشت مو NYC ، تعادل استروژن ، پروژسترون و تستوسترون برای رشد سالم مو لازم است.

استولر به هافپوست گفت: “اگرچه استروژن معمولاً رشد مو را تقویت می کند ، اما در صورت وجود بیش از حد ، می تواند تعادل را از بین ببرد و درواقع باعث افزایش تستوسترون شود و باعث ریزش مو در زنان شود.” در این حالت ، ممکن است یک میل ژنتیکی به دی هیدروتستوسترون (DHT) وجود داشته باشد ، که به فولیکول مو حمله می کند ، باعث کاهش آن می شود و در نهایت منجر به از بین رفتن کامل فولیکول می شود.

استولر راه حلی برای این وضعیت برای جلوگیری از تبدیل تستوسترون به DHT و طولانی شدن عمر فولیکول مو ارائه می دهد: “داروی Finasteride بیشترین تجویز را دارد. اگرچه فقط برای آقایان استفاده می شده ، اما برای زنان نیز همراه با موفقیت بوده است. ” این یک داروی بدون نسخه است ، بنابراین اگر فکر می کنید ممکن است مناسب باشد با پزشک خود صحبت کنید و از تمام نشانه های منع مصرف ، از جمله از بین رفتن میل جنسی اطمینان حاصل کنید.

هورمونهای بارداری

عجیب نیست که از موهای زن باردار تعریف کنند، ، در طول بارداری موها کامل تر ، براق تر و سالم تر به نظر می رسد. اگرچه همه خانمها این مسئله را تجربه نمی کنند ، برای کسانی که این کار را می کنند به دلیل طولانی بودن فاز آناژن به دلیل هورمون های بالاتر استروژن و پروژسترون در دوران بارداری است.

با این حال ، استولر خاطرنشان كرد كه 40٪ از خانمها بعد از زایمان، ریزش بیش از حد مو (تلوژن افلوویوم) را تجربه خواهند كرد. دروسو گفت: “این به دلیل استرس جسمی زایمان است ، و بدون درمان خود برطرف می شود.” استولر افزود: این اثرات موقتی هستند و  از سه ماه پس از تولد شروع می شوندو تا حدود سه تا چهار ماه به طول می انجامند. مصرف تمام ویتامین ها و مواد معدنی لازم در مقابله با این نوع ریزش مو مفید است و کاملاً برگشت پذیر است.

هورمونهای یائسگی

قبل و در دوران یائسگی ، تغییرات هورمونی روی رشد مو تأثیر می گذارد ، خصوصاً به دلیل کاهش استروژن و پروژسترون. استولر گفت: الگوی ریزش مو در زنان در این دوره شایع تر است و حتی می تواند به ریزش مو از آندروژن ها (هورمون های مردانه) بسته به ژنتیک زنانه مربوط باشد. وی گفت: “کاهش هورمونهای زنانه سلولهای مو را از آندروژنهای در گردش محافظت نمی کند. با گذشت زمان ، شاخه های مو نازک ، کوچک و در نهایت خواهند مرد. “

كینگزلی توضیح داد: “استروژن ها” دوستدار مو “هستند و به نگه داشتن رشته ها در مرحله رشد آنها كمك می كنند. آنها همچنین نوعی بافر در برابر آندروژن ها ارائه می دهند ، که برای موی پوست سر شما خیلی مناسب نیست. میزان تغییر در قطر موی یک زن او باز می گردد. “

مطالعات نشان داده اند که فیناستراید می تواند در برابر ریزش مو در خانمها قبل یا بعد از یائسگی که قصد بارداری ندارند ، موفق باشد. پیشنهادهایی وجود دارد که هورمون های ضد آندروژن می توانند به آنها کمک کنند ، و همچنین مکمل های آهن. مطالعات جایگزینی با جایگزینی هورمون (HRT) می تواند در کاهش سرعت ریزش مو یا قطع کامل آن نیز مؤثر باشد. یکی دیگر از درمانهای موضعی که در زنان یائسه اثبات شده است ماینوکسیدیل است.

بی نظمی تیروئید

غده تیروئید وظیفه تنظیم سوخت و ساز بدن را بر عهده دارد و معمولاً اولین چیزی است که پزشک در صورت بروز مشکل در تغییر وزن یا ریزش مو به آن نگاه می کند.

استولر گفت ، هورمون های تیروئید در بدن با بخار ثابت آزاد می شوند ، همه چیز را از تنفس گرفته تا دما ، وزن بدن و رشد مو تنظیم می کند. تغذیه و بیماری تیروئید می تواند بر ترشح این هورمون ها تأثیر بگذارد ، و دروسو خاطرنشان می کند که هورمونهای تیروئید کم ، که به عنوان کم کاری تیروئید نیز شناخته می شود ، می توانند باعث آلوپسی برگشت پذیر و حتی نازک شدن ابروهای جانبی شوند. با داروهای مناسب برای حمایت از تیروئید ، ریزش مو کاملاً متوقف می شود.

کم خونی

بعد از هورمون ها، کم خونی یا فقر آهن یکی از شایع ترین دلایل ریزش مو در زنان است.

استولر گفت: “ذخیره کم آهن می تواند موها را به مرحله استراحت مزمن وارد کنند ، در نتیجه باعث ریختن و کاهش تراکم می شود.” دروسو می افزاید: اگر شما دچار كاهش وزن ناگهانی شدید شوید ، كمبود آهن می تواند اولین عامل باشد و اغلب نتیجه رژیم غذایی وگان است.

دروسو گفت: “آهن هم برای تولید مو و هم برای تولید گلبول های قرمز استفاده می شود.” “بدن عاقلانه تولید گلبول های قرمز را در اولویت قرار می دهد ، بنابراین اگر مقدار کمی آهن دریافت کند ، اولین چیزی که تحت تاثیر قرار می گیرد موهاست.” با پزشک خود صحبت کنید که بسته به نیاز شما می تواند مکمل مناسب آهن / فریتین به شما بدهد.

اختلالات اشتها

اختلالات اشتها به طرق مختلف بدن را تحت تأثیر قرار می دهد و استرس جسمی را برای بدن ایجاد می کند و اغلب منجر به ریزش مو در زنان می شود.

استولر خاطرنشان می کند که پروتئین موجود در مو (کراتین) برای بدن ضروری نیست و در دوره های سوء تغذیه رشد مو متوقف می شود. استولر گفت: “بدن مواد مغذی را  به ارگان های حیاتی (مغز ، قلب ، ریه ها) می دهد و آنها را در اولویت قرار می دهد ، بنابراین ریختن مو صورت می گیرد.” استولر گفت: “بسته به سن ، آرایش ژنتیکی و وضعیت سلامتی فرد ، رشد منظم مو معمولاً در حدود شش ماه پس از برطرف شدن وضعیت سوء تغذیه برمی گردد.”

وراثت

دروسو گفت: “شکل ارثی آلوپسی، آلوپسی آندروژنتیک است.” معمولاً به عنوان نقاط نازک پراکنده و نه لکه های طاس دیده می شود.

وی خاطرنشان كرد: این حالت از ریزش مو در زنان می تواند در هر زمان در طول زندگی بزرگسالان اتفاق بیفتد و در ارتباط با یائسگی شایع است زیرا با سطح آندروژن ارتباط دارد. زنان با شرایطی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک ، که با سطح آندروژن مرتبط است ، زودتر موهایشان نازک می شود.

ریزش مو در زنان

دروسو گفت: “داروهایی که آندروژن ها را مسدود می کنند ، مانند اسپیرونولاکتون ، در کاهش ریزش مو و جلوگیری از بدتر شدن وضعیت تا حدی مؤثر هستند.”

فیبروز آلوپسی جلو

این نوعی ریزش مو در زنان است که باعث ایجاد زخم در قسمت جلوی موی زن می شود ، و به ویژه در خانم های یائسه شایع تر می شود. كینگزلی گفت كه اکنون حتی در زنان جوان نیز دیده می شود ، اما عوامل دقیق آن مشخص نیست.

کینگزلی گفت: “تصور می شود که این امر ناشی از یک پاسخ ایمنی معیوب باشد ، به موجب آن بدن شما به جلوی خط موهای شما حمله کرده و باعث از بین رفتن فولیکول های مو می شود و بافت اسکار را پشت سر می گذارد.” متأسفانه ، شما نمی توانید موهای خود را از وجود آلوپسی زخم دوباره بکشید. با این حال ، در کلینیک های [مو] ما سعی داریم جلوی پیشرفت و مجدد آن را بگیریم. “

این نباید با آلوپسی کشش اشتباه گرفته شود ، نوعی ریزش مو که نتیجه پوشیدن مدل موهای تنگ است ، مثل پیون یا بندهای محکم که بطور مکرر پوشیده می شوند و باعث بیرون کشیدن فولیکول های مو می شوند. كینگزلی گفت: از این نوع موها باید اجتناب شود زیرا می توانند باعث شکستگی کشش شوند که می تواند موها را از فولیکول خارج کرده و به مرور زمان منجر به آلوپسی کششی شود. اگر زود درمان شود ، موها بعد از شش ماه می توانند به طور طبیعی رشد کنند. در غیر این صورت ، می تواند باعث آلوپسی زخم غیر قابل برگشت شود ، که اغلب در خانمهایی مشاهده می شود که از پارچه ، موی فر ، موهای زائد و شل شیمیایی استفاده می کنند.

عدم تعادل انسولین

انسولین هورمونی است که انرژی را تنظیم می کند. و از غذایی که می خوریم حاصل می شود و سپس در بدن منتشر می شود تا به ذخیره انرژی برای استفاده های بعدی کمک کند. از آنجا که انسولین می تواند بر رشد مو تأثیر بگذارد ، مهم است که به شاخص گلیسمی (GI) – رتبه  تاثیر غذاها بر میزان قند خون شما – غذاهایی که می خورید توجه کنید.

استولر گفت: “خوردن غذاهای پر گلیسمی به مقدار زیاد ، اغلب بهمراه یک سبک زندگی بی تحرک ، می تواند باعث انسولین بیش از حد در بدن شود.” استولر گفت: “انسولین زیاد تخمک گذاری را مختل می کند و تخمدان ها  تستوسترون بیشتری تولید می کنند.” تغییر رژیم و شیوه زندگی می تواند به تعادل انسولین کمک کند و رشد مو را احیا کند.

استرس

ما می دانیم که استرس می تواند برای بدن و ذهن فاجعه بار باشد ، بنابراین جای تعجب ندارد که استرس هنگام ریزش مو در زنان نقش اصلی را بازی می کند.

كینگزلی خاطرنشان كرد: هر چیزی كه بر سلامتی جسمی شما تأثیر بگذارد موهای شما را تا حدی بیشتر تحت تأثیر قرار می دهد.

استرس به افزایش میزان كورتیزول وابسته است ، استولر می گوید ، هنگامی كه سطح انسولین بالا می رود ، به نوبه خود باعث افزایش تستوسترون می شود. استولر افزود: پس از یک رویداد خاص استرس زا و 2-4 ماه پس از این رویداد ، ممکن است خانم ها ریزش مو را تجربه کنند ، اما بعد از 6 ماه موها به حالت عادی برمی گردند.

دروسو خاطرنشان كرد: ریزش موهای مرتبط با استرس نیز بعد از وقایعی مانند زایمان ، بستری شدن در بیمارستان ، طلاق و مرگ شخصی مهم برای شما دیده می شود. دلیل این امر این است که ”استرس درصد بیشتری از فولیکول ها را وارد فاز تلوژن می کند و در نتیجه ریزش مو افزایش می یابد. فولیکول های مو سالم می مانند ، بنابراین بهبودی کامل پس از 6-12 ماه پیش بینی می شود. “

غذای دریافتی

مهم نیست که علت اصلی ریزش مو چه باشد ، مانند بسیاری از مسائل بهداشتی ، یک رژیم غذایی متعادل با مواد مغذی و ویتامین ها ضروری است.

هنگامی که چیزی در بدن ما از تعادل خارج شده باشد ، مو نخستین نقطه آسیب است ، زیرا این یک بافت “غیر ضروری” یا یک اندام حیاتی نیست. کینگزلی گفت ، از آنجا که سلول های مو در بدن دومین سلولهایی هستند که سریعترین رشد را تشکیل می دهند (سریعترین رشد سلولهایی است که دستگاه گوارش را درگیر می کند) ، نیازهای غذایی آنها زیاد است. مکمل ها می توانند در رابطه با سلامت مناسب مو ، همراه با یک رژیم غذایی سالم و متعادل ، مفید باشند. مراقبت از پوست سر و تمیز کردن مناسب آن نیز برای حمایت از رشد سالم مو نیز مهم است.

به محض اینکه متوجه افزایش ریزش مو شدید ، مهم است که اقدامات لازم را انجام دهید و به متخصص پوست ، متخصص بیماری و زایمان مراجعه کنید. موقعیت ها بسیار متفاوت است ، بنابراین دیدن یک متخصص ضروری است.

منبع: huffingtonpost

برای رای دادن کلیک کنید!
[آراء: 5 امتیاز: 5]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Call Now Button
به بالای صفحه بردن