دوام ویروس کرونا بر محصولات آرایشی

میزان دوام ویروس کرونا برروی محصولات آرایشی

درپاسخ به بیماری واگیردار ویروس کرونا ، باید گفت مراکز مدیریت و کنتزل بیماری دستورالعملهایی را برای ضدعفونی کردن تمام سطوح منتشر کرده اند . اما درخصوص محصولات آرایشی و محصولات مراقبت روزانه پوستی چه راهکاری وجود دارد؟

مطالعه ای که اخیرا انجام شده بیانگر این است که زنان روزانه کمتر از ۱۶ محصول مراقبتی مصرف نمیکنند ؛ حال این سوال در ذهن ایجاد میشود که آیا روال روزانه استفاده از محصولات مراقبتی به اندازه ی بدن ما در معرض عفونت قرار دارد یا نه؟

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دوام ویروس کرونا بر روی محصولات آرایشی، ما به بسیاری از کارشناسان مراجعه کردیم تا به خطرات احتمالی در این رابطه پی ببریم ، که برخی از پاسخ های آنها باعث تعجب شد.

  • دکتر Angela Rasmussen  ، ویروس شناس دانشگاه کلمبیا گفت ما اطلاعات زیادی در رابطه با تداوم SARS_COV_2     ( ویروس ایجاد کننده ی COVID_19   ) در محصولات زیبایی نداریم . وی افزود:”ویروس ها برای تکثیر به میزبان نیاز دارند ؛ بنابراین معمولا بر خلاف باکتری ها نمیتوانند هفته ها در خارج از میزیان دوام بیاورند”.
  • پاسخ و عکس العمل صنعت زیبایی به این بیماری واگیردار متفاوت است، برند GLOSSIER   به طور موقت مراکز خرید و فروشگاه های Pop_up  را تعطیل کرد. در حالی که برند SEPHORA  خدمات فروشگاهی (خرید حضوری ) را لغو کرده و مشتریان را به خرید آنلاین با حمل و نقل رایگان تشویق می کند و اما برند MORPHE  استفاده از تستر محصولات را ممنوع اعلام کرد که طیق نظر دکتر Anita Sturnham   ، پزشک عمومی و متخصص پوست و بنیان گذار Decry skin care  ( رمز گشایی مراقبت پوستی) یک تغییر ضروری می باشد. او همچنین تاکید کرد:” از نظر من اشتراک گذاری لوازم آرایشی و استفاده از تسترهای فروشگاهی خطر بزرگی محسوب می شود”.

اما ویروس کرونا اولین شیوع ویروسی نیست که نگرانی های بهداشتی را در صنعت زیبایی به وجود آورده است . در سال ۲۰۱۳ خانمی اهل Harlem   از Mac Cosmetic  شکایت کرد ، زیرا پس از استفاده از رژ لب در طول کنسرت ریحانا دچار تبخال دهانی شده بود. با این اوصاف چه نتیجه ای میتوان گرفت زمانی که ما بسیاری از محصولات را هم اکنون در منزل داریم و استفاده میکنیم؟

 

  • دوام ویروس کرونا چقدر است و آیا میتواند بر روی سطوح محصولات آرایشی شما زنده بماند؟

اگرچه هنوز دقیقا مشخص نیست که دوام ویروس کرونا در خارج از بدن تا چه مدت است . مطالعات نشان می دهد که بسته به نوع سطوح دوام ویروس کرونا دو ساعت تا ۹ روز است و در این مدت ویروس می تواند فعالیت کند. همه کارشناسانی که با آنها صحبت کردیم توصیه کردند که با احتیاط از محصولات مراقبتی و زیبایی خود استفاده کنند زیرا هنوز طول عمر دقیق و دوام ویروس کرونا SARS_COV_2  بر روی محصولات زیبایی مورد آزمایش قرار نگرفته است . دکترRasmussen   توصیه کرد که اگر دچار ویروس کرونا شدید از استفاده هر محصول زیبایی خودداری کنید و به هیچ عنوان آنهارا با افراد دیگر به اشتراگ نگذارید.

  • دکتر Shutting Hu  یک دانشمند محصولات آرایشی و بنیان گذار محصولات مراقبت از پوست ACADERMA، توصیه می کند که :” دو محیط مجزا در خانه خود در نظر بگیرید؛ یکی منطقه آلودگی و یک منطقه تمیزی . وقتی به خانه برمیگردید ، تمام وسایل آلوده (لباسی که خارج از منزل پوشیده بودید، کفش ، کیف دستی و …) را در منطقه آلوده بگذارید . بعد از اینکه دستهای خودرا شستید همه ی وسایل را ضدعفونی کنید و به محیط تمیز بیاورید. با این حال مراکز مدیریت و کنترل بیماری در حال حاضر به افرادی که آلوده شده اند توصیه میکند تا حد ممکن در خانه بمانند تا خطر ابتلای جامعه را کاهش دهند.
  • در رابطه با ضد عفونی کردن محصولاتی که شما در خانه دارید ؛ توصیه های ضد عفونی مراکز مدیریت و کنترل بیماری مربوط به بسته بندی بیرونی مواد است ( با استفاده از مواد ضد عفونی کننده) .

اما اگر ویروس مواد داخل بسته بندی را آلوده کرده باشد ، دکتر HU  به ما اطمینان داد که اگر به مدت چند روز این مواد و محصولات دست نخورده باقی بمانند میتوانند بی خطر باشند.

همچنین دکترRasmussen  افزود :” این ویروس بر روی همه ی  سطوح زیست پذیر نیست . مواد شوینده و فرآورده های حاوی الکل زیاد مانند پاک کننده ها و تونرها، ویروس را غیر فعال می کنند. اما از آنجایی که کرم ها به طور کلی با الکل کمتری تولید میشوند ، در این فرضیه میتوانند مستعد آلودگی بیشتری باشند. بنابراین این احتمال وجود دارد که دوام ویروس کرونا در کرم ها بیشتر باشد.

  • از ضد عفونی کردن و تمیز کردن ابزار های آرایشی خود غافل نشوید.

برس های آرایشی و اسفنج ها را مرتب بشویید. پزشک Joshua Zeichner  پزشک و متخصص پوست پیشنهاد کرد :” لوازمی که با آن آرایش  می کنید را بعد از اینکه پوست شما را لمس کرد روباره وارد محصولات آرایشی نکنید .” “همچنین پاک کردن کیف آرایشی و هر محصولی که در خازج از خانه از آن استفاده می کنید مانند براق کننده لب و ریمل می تواند ایده خوبی باشد.”

  • انجام خدمات زیبایی در سالن ها نیز خطر جدی محسوب می شود. در حالی که بیشتر تجهیزات پزشکی در مطب متخصص پوست استریل می باشد ، اما این مورد همیشه در ساان ها صدق نمی کند.

دکتر Gretchen Frieling   متخصص پوست و مو توصیه میکند ، اگر شما قصد رفتن به سالن آرایشی را دارید قبل از بازدید ، با آن مکان تماس بگیرید تا در مورد اقدامات احتیاطی که برای محافظت از سلامت شما انجام می دهند اطلاعاتی کسب کنید. حداق نکاتی که باید در سالنها رعایت شود این است که سطوح باید ضدعفونی شوند، کلاه و شنل ها پس از هر بار استفاده شسته و ضد عفونی شوند و اطمینان حاصل شود که کارکنان مرتبا دست خودرا می شویند. دکترFrieling  همچنین پیشنهاد کرد که ابزار و وسایل شخصی ناخن های خودرا به سالن ناخن بیاورید.

  • نتیجه : اگر به این ویروس مبتلا شدید ، آیا باید لوازم آرایشی خودرا دور بریزید؟

خوشبختانه بر طبق گفته های اپیدمولوژیست بیماری های عفونی ، Megan Halbrook  ، مدارک و شواهد قوی که نشان دهنده ی آلوده شدن دوباره به ویروس کرونا وجود داشته باشد ، در دسترس نیست . اگرچه با اشتراک گذاری لوازم آرایشی این ویروس می تواند همانند عفونت چشم به افراد دیگر منتقل شود. و اما متخصصان می گویند که اگر شما به این ویرس آلوده هستید بهتر است محصولاتتان را دور ریخته یا قرنطینه کنید.

  • اقدامات بهداشتی عاقلانه موثر ترین روش برای جلوگیری از بیماری و ایمن نگه داشتن داروها و کیف آرایشی شماست.

بنابراین دستان خودرا به مدت ۲۰ ثانیه بشویید ، به صورت خود دست نزنید ، تمام سطوح را به دقت ضد عفونی کنید و وقتی تمام این کارهارا انجام دادید هنوز هم می توانید از لوازم آرایشی و بهداشتی پوستی گران قیمت خود لذت ببرید.

  • لازم به یاد آوری است که تحقیقات برروی دوام ویروس کرونا همچنان ادامه دارد

منبع: Health.com

برای رای دادن کلیک کنید!
[آراء: 7 امتیاز: 4.9]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Call Now Button
به بالای صفحه بردن