داروی آزمایشی ویروس کرونا

داروی آزمایشی ویروس کرونا hrsACE2

فهرست محتوا

داروی آزمایشی ویروس کرونا hrsACE2 می تواند به شکل موثری مانع اتصال ویروس کرونا به سلول ها شود

یک تیم بین المللی به سرپرستی محقق دانشگاه بریتیش کلمبیا، دکترJosef Penninger ، داروی آزمایشی ویروس کرونا را کشف کردند که به طور چشم گیری غشای سلولی را که ویروس SARS-COV-2  برای آلوده کردن سلول میزبان استفاده میکند را مسدود میکند.

نتیجه تحقیقات در مورد این داروی آزمایشی ویروس کرونا که در نشریه معتبر Cell  منتشر شده است ، نوید بخش است که می تواند مانع ابتلای زود هنگام به این ویروس جدید که تا تاریخ April2  بیش از ۹۸۱۰۰۰ نفر را آلوده کرده و جان ۵۰۰۰۰ نفر را در سراسر جهان گرفته است.

این تحقیقات و مطالعات باعث به وجود آمدن بینش های جدید در رابطه با وضعیت کلیدی SARS-COV-2  ، ویروس به وجود آورنده ی COVID-19 و اثر متقابل آن در سطح سلولی و  همچنین آلوده کردن رگهای خونی و کلیه به این ویروس شده است .

دکترPenninger ؛ استاد دانشگاه پزشکی دانشگاه British Colombia  و سرپرست تیم تحقیقاتی این داروی آزمایشی ویروس کرونا گفته است :” ما امیدواریم که نتایج تحقیقات ما به تولید گسترده ی داروی جدید برای درمان این بیماری همه گیر منجر شود .”

 کشف این داروی آزمایشی ویروس کرونا با همکاری شگفت انگیز محققان و تحقیق های علمی بسیاری از دکتران همچون دکتر Ryan Conder؛ تیم تحقیقاتی دستگاه گوارش Stem cell technology در ونکوور،  دکتر Nuria Montserrat در اسپانیا ، دکتر Haibo Zhang و Art Slutskv از تورنتو و به ویژه تیم زیست شناسی عفونی سوئد به ریاست دکتر علی میر عظیمی در سوئد که به صورت مشترک هفته ها و روزها با خستگی ناپذیری ادامه دادند تا بتوانند آسیبهای این بیماری را بهتر بشناسند و راههای درمانی مختلفی را در پیش بگیرند.

دکتر میر عظیمی
دکتر میر عظیمی ریاست تیم زیست شناسی عفونی سوئد

ACE2 – پروتئینی روی سطح غشای سلولی- به عنوان گیرنده اصلی لبه ی گلیکوپروتئین SARS-COV-2.

در نتایج قبلی ,penninger و همکارانش در دانشگاه تورنتو و مرکز زیست شناسی مولکولی در وین ، برای اولین بارACE2 را شناسایی کردند و متوجه شدند که در ارگانیسم زنده ، ACE2  به عنوان گیرندا اصلیSARS   ( ویروسی که باعث شد بیماری تنفسی در سال ۲۰۰۳ به عنوان یک تهدید جهانی به شمار رود) عمل می کند. همچنین وی در آزمایشگاهش دلیل بیماری های قلبی و عروقی و نارسایی ریه را به وجود این پروتئین به عنوان گیرنده ی اصلی مرتبط دانست.

  • در‌حالی که شیوع ویروس COVID-19 همچنان در سراسر جهان در حال گسترش است . درمان ضد ویروس برای این بیماری و یا درمانی که منحصرا گیرنده ی ویروسSARS-COV-2 یعنی ACE2 برروی سطح مولکولی را هدف قرار دهد، وجود ندارد؛ این یعنی اینکه، کادر درمانی برای درمان  گونه پیشرفته COVID-19 دست خالی رها شده است.
  • دکتر Art slutsky، یک دانشمند در مرکز تحقیقاتی علوم زیست شناسی Keenan گفت:”تحقیقات و مطالعه جدید ما شواهد و مدارک مستقیمی ارائه داد که داروی آزمایشی ویروس کرونا با نام APN01 (یک نوع پروتئین نو ترکیب انسانی محلول و مشابه قسمتی از گیرنده ACE2، آنزیم مبدل کننده انژیو تانسین) که بسیار سریع در آزمایشات بالینی توسط شرکت بیوتکنولوژی اروپایی APEIRON BIOLOGIC مورد آزمایش قرارگرفت. داروی آزمایشی ویروس کرونا به عنوان یک درمان آنتی ویروس برای COVID-19 مفید است.

بیمارستان مایکل و استادان دانشگاه تورنتو در این مطالعه همکاری داشتند.

  • نتیجه کشت سلولی آزمایشگاهی نشان داده است که داروی جدید hrsACE2 میتواند سرعت تکثیر ویروس را ۱۰۰۰-۵۰۰۰ کاهش دهد. این تحقیقات نشان دادند که ویروس میتواند علاوه ریه به صورت مستقیم در رگهای خونی و کلیه تکثیر شوند و آن ها را آلوده کنند.( در این تحقیقات از ارگونوئیدهایی که از سلول های بنیادی انسان رشد میکند ، استفاده شده است .)

آزمایشات بالینی hrsACE2  همچنین نشان دهنده ی کاهش عفونت ویروس SARS-COV-2 در بافت های انسانی می باشد.

  • ارگانوئید ها به ما امکان آزمایش سریع درمانها را می دهد، همانگونه که از این روش در‌درمان بیماری های دیگر استفاده میشود. در این شرایط که فرصت بسیار محدود است ؛ ارگونوئیدهای انسانی به ما این امکان را می دهند که داروهای جدید را در بافت های انسانی آزمایش کنیم.
  • دکتر Pinnenger افزود:” ویروسی که باعث ایجاد بیماری covid-19 میشود بسیار شبیه و هم نژاد ویروس اولیه SARS است.” ” مطالعه و تحقیقات پیشین ما به ما کمک کرد که ACE2 را به عنوان راه ورود و نفوذ SARS-COV-2  تشخیص دهیم. حال ما میدانیم که محلول ACE2  که مانع اتصال ویروس به غشای سلولی میشود ، میتواند به عنوان یک درمان منطقی و عقلانی در نظرگرفته شود که منحصرا با هدف قراردادن راه ورود ویروس مانع از ایجاد آلودگی در بدن انسان می شود. بنابراین ما برای درمان این بیماری همه گیر امیدواریم.

:Story Source

Materials provided by University of British ColumbiaNote: Content may be edited for style and length


:Journal Reference

  1. Vanessa Monteil, Hyesoo Kwon, Patricia Prado, Astrid Hagelkrüys, Reiner A. Wimmer, Martin Stahl, Alexandra Leopoldi, Elena Garreta, Carmen Hurtado Del Pozo, Felipe Prosper, J.p. Romero, Gerald Wirnsberger, Haibo Zhang, Arthur S. Slutsky, Ryan Conder, Nuria Montserrat, Ali Mirazimi, Josef M. Penninger. Inhibition of SARS-CoV-2 infections in engineered human tissues using clinical-grade soluble human ACE2Submitted to Cell, 2020 DOI: 10.1016/j.cell.2020.04.004

منبع: sciencedaily.com

برای رای دادن کلیک کنید!
[آراء: 7 امتیاز: 4.3]

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Call Now Button
به بالای صفحه بردن