بیوتکنولوژی چیست؟

بیوتکنولوژی چیست؟

بیوتکنولوژی یک حوزه علمی و فناوری است که از ترکیب علوم زیستی و مهندسی برای استفاده از سیستم های زیستی برای تولید محصولات و خدمات جدید استفاده می کند. بیوتکنولوژی در واقع شامل همه فرایندهایی است که برای استفاده از سلول ها و سیستم های زیستی به منظور تولید محصولات جدید و بهبود فرایندهای موجود استفاده می شود. این فرایندها شامل تولید دارو، واکسن، مواد غذایی، تولید انرژی، تصفیه آب، تشخیص بیماری ها، تولید آنتی بادی، تولید انزیم ها و غیره می باشد.

بیوتکنولوژی شامل چندین روش و تکنیک است که از جمله آنها می توان به تکنولوژی DNA ریکمبینانت، کشت سلولی، تولید پروتئین ها، بیوسنتز، ژنتیک مولکولی، تولید آنتی بادی ها، بانک سلولی، تولید واکسن ها و غیره اشاره کرد.

به سبب عوارض بی شمار داروها و لوازم شیمیایی استفاده از ترکیبات دارویی مشتق از گیاهان،در صنعت آرایشی و بهداشتی و دارویی با رشد قابل‌توجهی روبرو شده‌است.

بنابراین استفاده از روش‌های بیوتکنولوژیک به‌منظور تکثیر و افزایش توان ژنتیکی گیاهان دارویی و همچنین شناسایی سریع‌تر و دقیق‌تر ژنوتیپ‌هایی که فرآورده بیشتری تولید می‌کنند، می‌تواند بسیار مفید و از لحاظ تجاری سودآور باشد.

بیوتکنولوژی چیست؟ یک گرایش علمی انقلابی است که بر پایه توانایی دانشمندان در انتقال بخش های خاصی از اطلاعات ژنتیکی یک جاندار به جاندار دیگر استوار شده است.

هدف این فن آوری غالبا تولید محصولاتی مفید یا فرایندی تجاری با بازده بالاست.

در اغلب این روش ها از میکروارگانیسم هایی استفاده می شود.که قادرند آنزیم ها، آنتی بیوتیک ها، آمینواسیدها و یا مواد خاصی را به طور اختصاصی تولید کنند.

نتیجه این تکنولوژی دستیابی به مواد طبیعی خاصی است که در حالت عادی تهیه آنها به طور خالص، بسیار سخت و گران قیمت است.

انسولین، برخی واکسن ها، آنتی بیوتیک هایی مانند پنی سیلین و … نمونه هایی از مهمترین ترکیبات دارویی هستند که با روش های بیوتکنولوژی تهیه می شوند.

اورین تنها برند multi active ingredients تولید شده در ایران می‌ باشد. به این معنا که مواد اولیه موثره زیادی در فرمولاسیون هر محصول به کار رفته است. همه محصولات قابلیت 360 درجه دارند، یعنی هر محصول تمام مشکلات ( پاتوژنس ها ) پوستی را در نظر می گیرد. و با تمرکز بر روی مشکل اصلی پوست دیگر موارد مثل حساسیت، التهاب، جوش و لک، خشکی و… را برطرف می کند یا از بروز حساسیت جدید جلوگیری می کند.

بیوتکنولوژی در حال حاضر در صنایع مختلفی از جمله صنایع دارویی، کشاورزی، محیط زیست، غذایی، انرژی، تشخیص بیماری ها و غیره استفاده می شود. بیوتکنولوژی به عنوان یکی از حوزه های مهم علمی و فناوری در دنیای امروز شناخته شده است و در آینده نیز احتمالاً توسعه و استفاده از آن به طور گسترده تر خواهد شد.

استفاده از روشهای بیوتکنولوژی در صنایع آرایشی و بهداشتی و به خدمت گرفتن. این دانش در درمان مشکلات پوست و مو، به سرعت در حال گسترش است. در این روش، بعد از شناسایی مواد موثره موجود در یک میکروارگانیسم یا یک گیاه، با استفاده از روش های بیوتکنولوژی شرایطی فراهم می شود. که میکروارگانیسم یا گیاه این مواد موثره را در مقادیر بالا تولید کند. با این عمل، بعد از عصاره گیری و خالص سازی می توان به این مواد به صورت خالص یا به صورت عصاره غنی شده دست یافت.

محصولات حاصل از این فن آوری سه ویژگی مهم را در اختیار قرار می دهند:

  • محصولات مورد استفاده کاملا طبیعی بوده و کاملا ایمن و بی خطر می باشند
  • به دلیل خلوص بالا اثربخشی بسیار بالایی از خود نشان می دهند که به هیچ وجه قابل مقایسه با عصاره های معمولی به دست آمده از این میکروارگانیسم یا گیاهان نیست.
  • به علت تولید این مواد توسط موجود زنده، قیمت تمام شده تولید محصول، مقرون به صرفه و توجیه پذیر خواهد بود.

شرکت آرادرفام آرمین

برای اولین بار در کشور با همکاری شرکت Silab فرانسه. اقدام به تولید محصولات حاوی فرآورده های بیوتکنولوژی با نام تجاری Evrin Biotech، برای مقاصد درمانی مشکلات پوست و مو کرده است. این سری از محصولات، با استفاده از آخرین دستاوردهای علمی در زمینه پوست و مو و با بهترین و به روزترین مواد اولیه فرموله شده است. و تست های آزمایشگاهی و ارزیابی های بالینی مختلفی بر روی آنها انجام گرفته است و اثربخشی آنها در این مطالعات اثبات شده است.

شرکت اورین بایوتک در حال حاضر جزو بهترین تولید کنندگان محصولات زیبایی و مراقبت پوست به ویژه محصولات پوست و مو کودکان و محصولات مراقبت پوست و مو ، محصولات پوست چرب در ایران بوده و طرفداران زیادی را جذب محصولات خود کرده است. محصولات درمانی پوست و مو اورین بایوتک شامل برخی شامپو ها چون شامپو ضد ریزش مو ، شامپو ضد شوره چرب و شامپو بدون سولفات نیز می باشد. در واقع اورین بایوتک تولید کننده بهترین شامپو ضد ریزش مو نیز می باشد.

شرکت آرا درفام آرمین در سال ۱۳۸۵ به عنوان وارد کننده و نماینده انحصاری محصولات مراقبت از مو رنه بلانش ( Renee Blanche ) ایتالیا در ایران فعالیت خود را آغاز کرد. با توجه به موفقیت برند رنه بلانش در بازار صنعت آرایشی و بهداشتی و رضایت مشتریان. شرکت آرا درفام آرمین نمایندگی انحصاری برند شات (Shot) ایتالیا را نیز اخذ کرد. و دایره محصولات و مشتریان خود را افزایش داد.بیوتکنولوژی چیست؟